32 let

tradiční čínské medicíny v České republice

Úvod / Historie TČM / Události a milníky

Výuka a události po roce 1990

Zpočátku jsme spolupracovali s francouzskou univerzitou tradiční čínské medicíny, později jsme díky jejich kontaktům navázali spolupráci s pekingskou univerzitou Guangming. Nyní spolupracujeme s Tchienťinskou univerzitou tradiční čínské medicíny na učebních a zkušebních plánech.

leung-picard.jpg

1990–1999
Spolupráce s UEMC

Spolupracujeme s Université Européenne de Médecine Chinoise (UEMC) se sídlem ve Štrasburku ve Francii. Škola byla založena na základě učení čínského tradičního lékaře prof. Leunga Kok Yuena, v jehož rodu se tato nauka předávala po mnoho generací z otce na syna.

Odhalit historii →

1999–2009
Spolupráce s čínskou institucí tradičních praktiků a profesorů TČM Guangming v Pekingu  

Díky přátelským vztahům s Chuzhenem jsme se mohli napojit na zdroj vzdělávání v tradiční čínské medicíně čínskou univerzitu dálkového vzdělávání Guangming v Pekingu. Guangming navíc doporučoval i profesor Leung Kok Yuen. Po jednáních s Chuzhenem a Guangmingem jsme uzavřeli trojstrannou Smlouvu o spolupráci, podepsanou dne
24. ledna 1999.

Odhalit historii →

Obrázek16.jpg

_DSC8500.jpg

2007–dosud
Spolupráce s Univerzitou v Tchienťinu

Tianjinská univerzita tradiční čínské medicíny (TUTCM) je přední čínská univerzita pro výuku zahraničních studentů, proto umějí předávat své zkušenosti cizincům. V roce 2007 došlo k uzavření dlouhodobé smlouvy o spolupráci. Spolupracujeme na učebních osnovách a zkušebních plánech, naši absolventi získají potvrzený certifikát o ukončení studia akupunktury z této univerzity a její profesoři jezdí přednášet témata pro 3. a 4. ročník studia Akupunktury.

Odhalit historii →

2007–dosud
Čínské masáže TUINA

Zprvu pořádáme semináře tuiny pod vedením profesora Bai Yunqiao. V roce 2007 poprvé přijíždí poprvé do Prahy doktor Wang Fuyin na doporučení Hao Wanshana z univerzity Guangming. Nejprve vyučuje povinný několikadenní seminář pro studenty akupunktury, o tři roky později již pod hlavičkou Evropské školy tuiny učí v rámci samostatného vzdělávacího cyklu. Ve spolupráci s doktorem Wangem vznikají skripta pro studium tuiny a v rámci oslav desetiletého vyročí spolupráce předává svůj odkaz Václavu Lukešovi. 

Odhalit historii →

wang-fuyin-rezab

_DSC7015.jpg

2017–dosud
Samostatné studium fytoterapie

Zpočátku se střídaly ročníky se zaměření na akupunktur a fytoterapii. Později došlo k utlumení výuky samostatného oboru fytoterapie a do osnov studia akupunktury se zavedly základy fytoterapie, ve kterých se učily nejběžnější bylinné směsi profesora Leunga. Samostatné studium fytoterapie jsme obnovili v roce 2017. Hlavní lektorkou je Mgr. Jana Krameriová. 

Odhalit historii →

1990–dosud
Postgraduální semináře

 Po celou dobu naší existence probíhají i nástavbové (postgraduální) semináře na nejrůznější témata související s čínskou medicínou, ale i čínskou kulturou a filosofickými proudy dálného východu.

Odhalit historii →

_DSC5005.jpg

zhang-xiuqin-spolecna.jpg

2018–dosud
Centrum výuky masáží guasha

Vzniklo první vzdělávací centrum masáží guasha v Evropě. Paní profesorka Zhang Xiuqin vyškolila naše lektorky Evu Petrušovou, Mgr. Janu Hollanovou a Katrin Houserovou, které tak mohou předávat učení v masážích guasha dalším zájemcům.

2009 a 2010
Kongresy tradiční čínské medicíny

První Kongres tradiční čínské medicíny proběhl 27. až 29. listopadu 2009 s tématem „Vyčerpanost a únava z pohledu tradiční čínské medicíny". Druhý pražský kongres tradiční čínské medicíny konaný v listopadu 2010 proběhl ve znamení 20 let tradiční čínské medicíny v Česku a na Slovensku na téma: „Nemoci třetího tisíciletí a jejich léčba za pomoci čínské medicíny. Kardiovaskulární choroby, závislosti, workoholismus, alkoholismus, narkomanie, obezita, anorexie, trávicí ústrojí, pohybový aparát.“

Odhalit historii →

kongresy-2_sirka.jpg

logo-komora-tcm.png

2011–dosud
Komora TČM

Po ročních přípravách se 8. 1. 2011 sešla skupina zástupců praktiků, lektorů a nadšenců tradiční čínské medicíny, aby společně podepsali zakládací dokument Komory tradiční čínské medicíny. Nyní v České republice existuje organizace, která chrání zájmy křehké skupiny příznivců TČM. Komora se zabývá dohledem nad profesionalitou a odborností praktikujících členů a klientům umožňuje kontrolu poskytované péče.

Kdo ovlivnil výuku a fungování školy?

Naši učitelé →