32 let

tradiční čínské medicíny v České republice

Úvod / Historie TČM / Výuka a události / Spolupráce s UEMC

Spolupráce s UEMC

Spolupracujeme s Université Européenne de Médecine Chinoise (UEMC) se sídlem ve Štrasburku ve Francii. Škola byla založena na učení čínského tradičního lékaře prof. Leunga Kok Yuena, v jehož rodu se tato nauka předávala po mnoho generací z otce na syna.

1990/1991

První seminář v listopadu 1990 – přednášeli zakladatel UEMC Michel Picard a jeho kolega Lucien Schwendenman. Promítaly se videokazety a lektoři jen doplňovali nebo blíže vysvětlovali výklad profesora Leunga. Druhý seminář v lednu 1991 rovněž přednášeli oba tito lektoři. Třetí seminář v dubnu 1991 a čtvrtý v srpnu 1991 – přednášela Martine Francois Danihiez a Michele Lanco.

1992–1999

Probíhaly 4 semináře ročně pro jeden ročník. Nový ročník studia se otevíral dle zájmu každý rok nebo jednou za dva roky. Celkem proběhlo 5 běhů studia. Zpočátku bylo až 300 studentů v jednom ročníku, posléze se to snížilo na 100, kteří však v průběhu let přestávali studovat protože věnovat se tomuto studiu naplno bylo po všech stránkách náročné.  V té době prošlo kurzy 1. školy TČM zhruba 2000 studentů celkem.

Základní studium v té době bylo dvouleté a na to navazovaly postgraduální semináře po dobu několika let. Přednášely hlavně lektorky Michele Lanco a Martine Francois Danihiez, začínají pomáhat i čeští lektoři – lékaři Michaela Lidická, Ludmila Bendová, Michal Strnad, Helena Jírová, Viktor Vojtěch, Jozef Lucký, Hubert Čížek, Ivana Kašáková, dále Jan Soldán, Helena Hejlová, Eva Joachimová, Vladimír Sedlák a další. Ze Slovenska lékaři Juraj Gajdoš či Gabriel Petrovics.

1993

První společný třítýdenní seminář 1.školy TČM a UEMC dohromady. V tomto roce bohužel došlo k rozpadu UEMC a část lektorů a studentů přešla později do Institutu Chuzhen. Neshody mezi bývalými členy UEMC vedlo i k rozdělení kurzů, podkladů, záznamů přednášek, učebnic. Některé texty se pak již nikdy nepodařilo dohledat.

1994–1996

Ještě přednášeli někteří lektoři UEMC včetně Martiny Francois Danihiez, Josepha Sallustia, Clauda Vossarta a semináře pro první dva ročníky přednášeli i čeští lektoři.

1996–1999

Tyto tři roky přednášel nejlepší lektor UEMC sinolog Philippe Riviere postgraduální semináře o léčbě chronických chorob.

V průběhu celé této doby rovněž probíhají pravidelné a praktické letní semináře s českými lektory na venkově během léta většinou po dobu jednoho týdne.