32 let

tradiční čínské medicíny v České republice

Úvod / Naši učitelé / Giovanni maciocia

Giovanni Maciocia
 (* 1945 – † 2018)

Giovanni Maciocia byl uznávaný autor knih, terapeut, lektor, propagátor a znalec tradiční čínské medicíny. Za jeho celosvětovým uznáním stojí jeho cit pro inovativní uchopení klasické teorie, pro její další přirozené rozvíjení, pro rozkrývání a následné osvětlování i jejích méně jasných zákoutí. Svým hlubokým vhledem i přímočarým a pronikavým didaktickým umem se 40 let výrazně odlišoval od mnoha jiných západních autorů, kteří čínskou medicínu ve svých dílech „jen“ překládají či předkládají.

Giovanni Maciocia byl velmi uznávaným autorem, lektorem a praktikem čínské medicíny.

Vystudoval v Anglii na International College of Oriental Medicine a absolvoval akupunkturu v roce 1974 po tříletém kurzu. Pokračoval studiem západního bylinářství a v roce 1977 absolvoval Národní institut lékařských bylinkářů.

Navštěvoval postgraduální kurzy akupunktury na Univerzitě tradiční čínské medicíny v Nanjing, jedné z nejvýznamnějších výukových institucí v Číně, kde byl v roce 1996 jmenován hostujícím profesorem.

Tam získal neocenitelné znalosti a klinické zkušenosti. Velmi mu pomohla schopnost číst čínsky, což mu umožnilo přístup k starým i moderním učebnicím čínské medicíny.

lida-a-gm.jpg

lida-a-karel-a-gm.JPG

Spojil důkladnou znalost čínské medicíny se 40letou klinickou praxí. Giovanniho nápady byly inovativní i přesto, že byly pevně zakořeněny v tradiční čínské medicíně. Přizpůsobil teorii čínské medicíny, aby lépe řešil nemoci v západních podmínkách, které se ve starověké Číně nevyskytovali.

Giovanni sepsal mnoho článků publikovaných v odborných časopisech. Zejména formuloval inovativní a originální teorii o etiologii a patologii astmatu a alergické rýmy a teorii o etiologii, patologii, diagnostice a léčbě myalgické encefalomyelitidy (chronický unavový syndrom, ME/CFS), která jako onemocnění v čínské literatuře neexistovala. Tento článek byl publikován v čínském lékařském časopise, což je pocta udělená zahraničním autorům v Číně velmi zřídka.

Giovanni byl zařazen do brožury k 50. výročí založení univerzity čínské medicíny v Nanjing, kde je označován jako „otec čínské medicíny v Evropě“.

Bylinné směsi

V roce 1994 založil společnost Su Wen Herbs, společnost, která dohlíží na výrobu jeho řady bylinných receptur ve třech liniích: Tři poklady, Ženský poklad a Malé poklady.

Receptury jsou založeny na klasických čínských bylinných formulích, které Giovanni upravil tak, aby řešily syndromy, které se běžně vyskytují v klinické praxi na Západě

_DSC8972.jpg

_DSC2117.png

Semináře v 1. škole TČM

Giovanni Maciocia v České republice přednášel témata gynekologie a neplodnost, duševní poruchy (2009, 2010, 2014).

Anastacia White jeho žákyně a spolupracovnice navazuje na Giovanniho a v tématických přednáškách učí, jak prakticky využít bylinné směsi Malý strážce, Tři poklady a Ženský poklad.

Učebnice čínské medicíny

Giovanni je autorem několika klíčových učebnic čínské medicíny. Jeho knihy představují důležité mezníky ve vývoji čínské medicíny a široce přispěly k jejímu šíření na Západě. Jsou přeloženy do několika jazyků včetně češtiny a používají se jako referenční texty pro nejdůležitější akademické instituce čínské medicíny a pro lékaře z celého světa.

  • Tongue Diagnosis in Chinese Medicine, Diagnostika jazyka v čínské medicíně
  • The Foundations of Chinese Medicine, Základy čínské medicíny
  • The Practice of Chinese Medicine, Praxe čínské medicíny
  • Obstetrics and Gynaecology in Chinese Medicine, Porodnictví a gynekologie v čínské medicíně
  • Diagnosis in Chinese Medicine, Diagnostika v čínské medicíně
  • The Channels of Acupuncture, Akupunkturní dráhy
  • The Psyche in Chinese Medicine, Psyché v čínské medicíně
knihy-gm.jpg

„Jeho čínské jméno mělo význam tisíce koní. On skutečně pracoval pro blaho všech pacientů ale i studentů TČM stejně usilovně, jako běží tisícihlavé stádo koní. 

Stačí, když se jen podíváte do jedné z desítky učebnic, které napsal. Průměrný počet stran je přes tisíc, ale jak krásně přehledně a srozumitelně je dokázal psát! Giovanni Maciocia si uvědomoval zvláštnosti naší západní populace a díky svým zkušenostem a znalostem byl schopen upravit klasické směsi pro naše potřeby. Všichni známe jeho řady bylinných směsí Tři poklady, Ženský poklad a Malé poklady.

Bylo vzácné se s ním setkat osobně a velice si vážím toho, že u nás několikrát přednášel (2005, 2006) či pro nás pořádal webináře.

Přestože byl čestným profesorem Nanjingské univerzity a celosvětově známým a věhlasným odborníkem na TČM, byl to neuvěřitelně přátelský člověk. Nikdy jsme s ním neměli komunikační problémy a velice naší 1. škole TČM fandil.“

Vzpomíná MUDr. Ludmila Bendová