32 let

tradiční čínské medicíny v České republice

Úvod / Historie TČM / Výuka a události / Spolupráce s univerzitou v Tchienťinu

Spolupráce s univerzitou v Tchienťinu

Tchienťinská univerzita tradiční čínské medicíny (TUTCM) je přední čínská univerzita, která se zaměřuje na výuku zahraničních studentů. V roce 2007 jsme uzavřeli smlouvu o spolupráci. Spolupracujeme na učebních osnovách a zkušebních plánech, naši absolventi získají potvrzený certifikát o ukončení studia akupunktury z této univerzity a její profesoři jezdí přednášet témata pro 3. a 4. ročník studia Akupunktury.

2009, 2010, 2011 727.jpg

Přednáška v roce 2010

Změny ve výuce

První ročník, který učíme jen společně s Tianjin University of TCM (TUTCM), začal v roce 2008. Úvod a teorii do čínské medicíny a navazující dva ročníky přednášejí naši lektoři: MUDr. Ludmila Bendová, MUDr. Helena Čermáková, Mgr. Jitka Eyrová, MUDr. Ondřej Toman, Ing. Petr Bílý, Zdena Batíková a další. Čínští profesoři jezdí hlavně na pokročilé a klinické semináře.

Schéma se mění na pět seminářů v roce po pěti dnech – celkem 25 plných výukových dní. K tomu se přidává jeden až dva týdny letních seminářů ročně navíc. Během letní školy praktikujeme od rána do večera včetně diskusí, meditací, cvičení venku, baňkování, jehlování, masáží atd.

Zároveň v České republice vzniká několik dalších škol TČM. Některé jsou jen dvouleté, dochází ke konkurenci a nelze pokračovat v 6 letech fytoterapie a 5 letech akupunktury. Soustředíme se na výuku akupunktury a fytoterapii po několik let přednášíme jen na hotových směsích profesora Leung Kok Yuena. Později se přidávají tablety firmy Sinecura a tablety Giovanni Macioci. Studium se stále nazývá Akupunktura, ale studenti zároveň dělají zkoušky i ze základů fytoterapie.

Specializované studium fytoterapie se obnovuje v roce 2017. Více →

jurova-volfova-beranova-a-dalsi.jpg

Absolventky studia akupunktury 2014–2018

_DSC3492.jpg

1. ročník Základy tradiční čínské medicíny

2017–dosud
Základy tradiční čínské medicíny

Od roku 2017 otevíráme každý rok 1. ročník s názevm Teoretické základy tradiční čínské medicíny. Smyslem tohoto ročníku je představit systéma a teorii tradiční čínské medicíny, aby studenti mohli pomáhat sobě i ostatním pomocí tohoto přístupu při běžných zdravotních obtížích, a zároveň aby byli připraveni na pokračování ve specializacích.

Vyučuje se teoreticky jin/jang, 5 prvků, dietetika, základní diagnostika, prakticky základní palpace akupunkturních drah, masáže. 

Od druhého ročníku si studenti volí specializace – akupunktura (otevírá se v liché roky), fytoterapie (otevírá se v sudé roky) nebo tuina (každý rok).

Navazující studium akupunktury

  • 2. ročník - Lokalizace akupunkturních bodů a drah:
    Studenti se učí, kudy vedou akupunkturní dráhy, kde leží akupunkturní body, jak body stimulovat a čím.
  • 3. ročník - Praktická akupunktura:
    Obsahem ročníku je syndromologie dle TČM, metody výběru akupunkturních bodů, diagnostika, minimum fytoterapie. Po ukončení tohoto ročníku je student schopen stanovit podle jednotlivých příznaků správnou diagnózu a navrhnout odpovídající akupunkturní i bylinnou terapii.
  • 4. ročník - Klinická akupunktura:
    Ve čtvrtém ročníku se studenti učí akupunkturu v souvislostech, aby ji mohli použít v klinické praxi. Semináře jsou rozděleny do tématických bloků dle západní medicíny, téma se řeší v rámci medicíny čínské. Semináře jsou pouze čtyři, aby studenti měli dost času na přípravu diplomové práce a k závěrečným zkouškám.
_DSC9093.jpg

Praktická výuka akupunktury, lokalizace akupunkturních bodů

_DSC8500.jpg

Vladimír Ando a doc. Jin Jun

Čínští profesoři z TUTCM

  • Bao Jiawei: Waike – zevní lékařství (15.–18. 11. 2012)
  • Guo Yi: Gastrointestinální choroby a kardiovaskulární choroby (20.–26. 2. 2013)
  • Zhong Qiangwei: Léčba revmatismu a bolestí obecně (12.–16. 3. 2013)
  • Li Xiang: Chronická únava, Nespavost, Bušení srdce, Léčba nachlazení a respiračních infekcí (15.–22. 4. 2013)  
  • Meng Jingyuan: Onemocnění ledvin a urologické choroby (3.–10. 6. 2013)
  • Zhong Qiangwei: Gastrointestinální choroby a kardiovaskulární choroby (10.–17. 3. 2014)
  • Jin Jun: Úvod do klinické akupunktury, léčba bolestí  a revmatismu v akupunktuře, léčba urologických nemocí (9.–16. 3. 2015) 
  • Wang Jun: Kožní lékařství, Cukrovka (8.–15. 6. 2015)
  • Yu Chunquan: Dietetika (26.–29. 5. 2016)